Ježci potřebují pomoc ve správný čas.
Ježek západní patří k našim nejhojnějším savcům. Žije téměř po celém území Čech. Ježek západní s oblibou obývá listnaté a smíšené lesy, často se vyskytuje i v městských parcích, sadech a zahradách. Žije v oblastech, kde je dostatek křovin a bohatého podrostu. Zde nachází dostatek úkrytů, kde tráví většinu dne. Aktivním se stává až za soumraku, kdy vyráží na lov. Živí se zejména hmyzem, žížalami, měkkýši i drobnými savci. K velkým ztrátám dochází na komunikacích, kam ježci chodí lovit hmyz, ten se zde shromažďuje díky světelným zdrojům a vyhřátému asfaltu.
Pokud klesne teplota po několik dní pod 10C, ukládá se ježek k "zimnímu spánku" (hybernuje, dochází k tomu koncem října) K nejčastějším úkrytům patří kupka trávy, listí, dřeva, kompost... Ze zimního spánku se probouzí až na jaře. Teplé počasí může způsobit předčasné probuzení, které ježkům neprospívá. Dochází k velké spotřebě tukových rezerv, taková ztráta se ježkovi při dlouhé zimě může stát osudnou. Ježek může vlivem náhlého teplého jarního počasí vylézt z úkrytu a následkem ochlazení zahyne. (nestačí se znovu zazimovat a také nesežene potravu)
Pomocné ruce ježkům: ježci se občas dostanou do situace, kdy potřebují naši pomoc. Ta bohužel nebývá dost často správná, proto se teď pokusíme shrnout několik bodů, kdy ježkům pomoci. Ježkům pomáháme v případě zničeného hnízda, kdy najdeme slepá bezbranná mláďata nebo mláďatům, která jsou mimo hnízdo. Stávájí se snadnou kořistí pro predátory. Slepá mláďata předáme do nejbližší záchranné stanice a pokud jsou mláďata větší cca 150g, umístíme je do přepravky s víkem a do místnosti s pokojovou teplotou, zbavíme ektoparazitů a nakrmíme. Přípravek proti ektoparazitům - ve spreji či zásypu opatrně aplikujeme do bodlin a do srsti na břicho - pozor na oči, nosní a tlamní dutinu.
K nakrmení ježků jsou nejvhodnější masové konzervy pro koťata, ale dobré jsou i konzervy dietní pro psy. Dalším vhodným krmivem je vařené kuřecí maso s rýží nebo s těstovinami. Tuto směsici nikdy nesolíme. Ježek nepohrdne ani vařeným vajíčkem, či dětskou piškotou. Výbornou lahůdkou jsou mouční červíci, které můžeme koupit v obchodech pro mazlíčky a uskladníme je v uzavíratelné sklenici s tvrdým rohlíkem. Rohlík červíci postupně požírají a my můžeme tak uchovat čerstvou potravu pro ježky. Nezapomínáme nikdy na čerstvou vodu. :-)