Jdi na obsah Jdi na menu

Kdy začít se zimním přikrmováním

17. 10. 2011

Jaké krmivo je tím nevhodnějším pro naše běžné druhy ptactva? Co do krmítka nepatří? V jakém množství a do kdy máme přikrmovat?

Během září a října se některé druhy ptáků každoročně vydávají na dalekou cestu do jižnějších oblastí, kde je pro ně i v zimních měsících hojnost protravy. Jiné druhy tu s námi zůstávají, přestože je shánění potravy pod vrstvami sněhu obtížné ba nemožné.

sykora-modrinka.jpg

S přikrmováním ptactva můžeme začít již počátkem listopadu, kdy předpokládáme pouze malé množství krmiva. S příchodem sněhové nadílky a mrazů krmnou dávku zvyšujeme. Zvolíte-li klasické krmítko, tukové krmítko či krmitko se zásobníkem je na vás. Nejdůležitější je, aby splňovalo základní funkci, kterou je ochrana krmiva před deštěm a sněhem. Nejvhodnější je umístění krmítka na závětrné, klidné místo, (okenní parapet, keř, samostatný sloupek s krmítkem v závětří u zdi - dostatečně vysoko, aby kočka či pes nemohli ptáčky chytat), kde mají ptáci možnost úkrytu před útokem krahujce a jiných dravců.

K nejčastějším návštěvníkům krmítek patří sýkora koňadra, modřinka, babka, vrabec polní, domácí, kos černý, brhlík lesní, strakapoud velký, dlask tlustozobý, hýl obecný....   Přikrmujeme pravidelně celou zimu až do začátku dubna.

spacek-obecny.jpg

Základní krmná směs tvoří slunečnice, dále vlašské a lískové jádro, proso, mák, řepka, lněné semeno, pšenice, ovesné vločky, čerstvé jablko, hovězí lůj....   Pokud jsme byli na podzim aktivní, návštěvníci ptačích krmítek jistě přivítají sušené jeřabiny, hloh nebo bezinky.

Nikdy nepodáváme zbytky lidského jídelníčku, zejména solené a kořeněné potraviny. Stejně jako zaplísněné a jinak závadné krmivo by se ptákům mohlo stát osudným.

Přikrmování nestojí mnoho peněz ani námahy a každý člověk tím může pomoci, proto přikrmujme ptactvo v zimních měsících, vrátí nám to tím, že přiletí třeba na okenní parapet a na jaře nám krásně zapějí.

sykora-konadra.jpg