Jdi na obsah Jdi na menu

13.10.2013 - neděle - Čt2 - Přírodní zahrady bez hranic

16. 10. 2013

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/213563221300031/

Jak pomoci živočichům žijícím v přírodní zahradě připravit se na zimu?
Někteří lidé si stále ještě myslí, že přírodní zahrady jsou džunglí kopřiv, bodláků a různých trav. Jejich zahrady pak podle toho vypadají. Unifikované krátce střižené trávníky bez jediného stébla plevelu a s bazénem uprostřed. K tomu několik záhonků s květinami či přesně rozmístěné a zastřižené keříky. Každá rostlina, každý kámen má v takové zahradě své přesně určené místo. I v takové zahradě však může být přírodní kout, který by byl příznivý k přírodě a živočichům, kteří obvykle zahrady obývají. zdroj: ČT2

Jak pomoci živočichům žijícím v přírodní zahradě připravit se na zimu?

 

Přírodní zahrady bez hranic, jak jej můžeme nazvat. V pořadu Chcete mě, který vysílala ČT2 v neděli 13.10.2013, byla část pořadu věnována přírodním zahradám, nebo-li "Přírodním zahradám bez hranic". Proč zrovna název Přírodní zahrady bez hranic? Kdo vymyslel tento název? Co se pod tím skrývá?

Přírodní zahrady bez hranic vznikly díky Česko-Rakouskému projektu a tento projekt realizovalo Občanské sdružení Přírodní zahrada o.s.. Projekt se realizoval ve spolupráci s Veronca ekologický institut, Chaloupky o.p.s., Die Umwelt beratung, Evropský regionální fond a Česko-Rakouskému regionálnímu programu.

V rámci projektu Přírodní zahrady bez hranic vzniká od roku 2009 síť přírodních zahrad po vzoru rakouského projektu Natur im Garten. Do konce roku 2011 bylo v regionech Jižní Čechy, Vysočina a Jižní Morava uděleno celkem 85 plaket, z toho 20 ukázkových.

Přírodní zahrady bez hranic = zahradničení, hospodaření a spolupráce s přírodou. Souznění s přírodou a přírodními cykly. Prakticky každá zahrada je přírodní, ale jen člověk, který chápe koloběh přírody, může vytvořit tuto zahradu. Není to o zahradách, kde se téměř denně seká anglický trávník, kde nesmí být jediný plevel, kde se používají umělá hnojiva a chemické látky pro čistotu vody v jezírku. Přírodní zahrady jsou o přírodě, o volně žijících zvířatech, o souznění.  více na www.prirodnizahrada.eu. zdroj: Lesanek o.s.