Jdi na obsah Jdi na menu

Květnaté louky

Řekni, kde ty kytky jsou.

V Česku téměř zmizely květnaté louky

Co se stalo s květinami, kterých bylo dříve v naší krajině plno? Kdysi byly louky pestrobarevnou směsí včelami vyhledávaných travin a nejrůznějších květin. Zkrátka radost pohledět. Kam se dnes poděly ty pestré květnaté louky plné travin a lučních květin?

Odpověď na tuhle otázku musíme bohužel začít hledat už v 70. a 80. letech, kdy se s intenzifikací zemědělské výroby začalo silně hnojit dusíkatými hnojivy.

Silné hnojení vypudilo divoké druhy trav, které doslova zatlačily jemné květnaté druhy a kdysi tak pestré louky plné květin zezelenaly a vše, co na nich rostlo mimo trav vyšlechtěných na výnos a výživnou hodnotu, začalo být považováno za plevel. Barevné luční květiny v podstatě odešly a zmizely z naší krajiny. Výsledkem je současný stav, kdy celých 73 procent ploch v plochách ekologického zájmu pokrývají intenzivně pěstované, chemií dotované hospodářské plodiny, které nepodporují ani pestrost krajiny ani biodiverzitu.

I my se vydáme tou správnou cestou a založíme v jarní části roku 2019 květnatou louku. Připravili jsme kousíček té půdy hlubokou orbou a kvalitním vyzrálým hnojem a na jaře na ploše 0,3ha, když příroda dovolí, bude květnatá louka součástí naší malé farmy. A v rámci tohoto malého projektu uspořádáme vzdělávací akci o zakládání květnatých luk. Včas dáme všem příznivcům a přátelům přírodního vědění vědět :-)

Vrátíme trošku té přírody zpět a snad se probudí i užitečný hmyz.

"Jsme srdcaři do morku kosti, a proto žijeme s přírodou, aby příroda žila s námi."

kvetnate-louky-4.png