Jdi na obsah Jdi na menu

Příroda a její ochrana

Pomoc volně žijícím zvířatům v nouzi.

Volně žijící zvířata v přírodě občas potřebují lidskou pomoc. Často dojde k poranění zvířat lidskou činností, nebo nevědomostí. Často lidé zachraňují zvířata, která pomoc nepotřebují, tím mohou zvířatům velmi ublížit.

Kdy volně žijící zvíře potřebuje naši pomoc a jak postupovat?

Ptáci: ze všech volně žijících zvířat se můžeme setka nejčastěji právě s ptáky.

Kteří ptáci potřebují pomoc?       Mláďata vypadlá z hnízda, promoklá, prochlazená. Ptáci poranění, či uvízlí v místech odkud se sami nedostanou. Ptáci poranění nárazem do skla, srážkou s autem, popálením od elektrického vedení, chycením do želez, chycením kočkou či jiným zvířetem či spolknutím rybářského háčku.

Pomoc:  mláďata vypadlá z hnízda je možné vrátit zpět - lidský dotek ptákům na rozdíl od savců nevadí. Pokud to není možné, můžeme mládě vzít domů, ohřát, osušit a co nejrychleji předat do odborné péče!

Pozor! Nezaměňovat s ptáčaty vylétlými z hnízda!!! Některá mláďata opouštějí hnízdo, když ještě neumějí létat. Zdržují se pak v okolí hnízda, ve křoví i na zemi a rodiče je stále krmí. Taková mláďata zbytečně nesbírejte. Dospělé zraněné ptáky neléčíme laicky doma, ale předáme je odborníkům ze stanice pro zraněné živočichy.

Trvale chovat doma divoké ptáky je nezákonné. Mládě se musí vrátit do přírody, proto ho musí odchovat odborník!

Savci

U savců lidé často zasahují zbytečně a zvířatům spíše škodí. 

Kteří savci potřebují pomoc v nouzi?        Osiřelá mláďata, nedospělí jedinci, kteří v zimě spí (ježci), zranění jedinci, zvířata uvízlá v místech odkud se sami nedostanou, jedinci nemocní či otrávení.

Zajíci, srnčata, muflončata, koloušci, dančata, selata

Kdy pomoc nepotřebují.   Mládě leží v trávě, před lidmi neutíká, matka ho chodí několikrát denně krmit, zdržuje se nedaleko, ale není vidět. Takového mláděte se nedotýkáme, nenecháme ho očichat a olízat psem a jdeme rychle pryč, matka poznává mládě čichem! Páchne-li nepřirozeně, nedá mu pít, odhání jej a mládě je tak odsouzeno k jisté smrti.

Kdy pomoci?    Když mládě uštve pes, nebo je poraněné, když zvíře uvízne, když najdete zvíře na krajnici. Pří nálezu osiřelého mláděte (osiřelé mládě pobíhá zmateně, hlasitě píská, nebo je velmi slabé a leží na boku, případně má na těle vajíčka much)

Mláďata šelem (kuny, tchoře, lišky apod.)   Zvířeti, které uštve pes nebo je poraněné. Šelmy rodí mláďata v doupatech (norách, dutinách apod.), při stavebních úpravách, kácení stromů či terénních pracích je dost často doupě zničeno. Mláďatům prochladlým, která leží na zemi a nereagují. Když najdete mládě na krajnici silnice.     Taková zvířata je třeba vzít a odevzdat na stanici pro zraněné živočichy.

Veverky     Veverka rodí mláďata v hnízdě či dutině. Často je přenáší do jiného pelechu, přičemž může mládě upustit. Mladé veverky také bývají sráženy ze stromu útočícími strakami či větrem.

Kdy pomoci?    při nálezu velmi malých mláďat na zemi, je-li veverka sražená autem, je-li mlédě prochladlé a promoklé, při nálezu hnízda s mláďaty z padlého stromu. Taková zvířata je třeba vzít a odevzdat na stanici pro zraněné živočichy.

Ježci   Kdy pomoci?    Dojde-li ke zničení hnízda při stavbě či likvidaci křovin a slepá mláďata se povalují venku. Najdeme-li od poloviny října mladé ježky lehčí než 450g.  Je-li mládě zraněné. Takovým zvířatům je nutno pomoci - pokud se o ně chceme postarat - můžeme je vzít domů, vystlat jim bednu (přepravku na ovoce s víkem - ježek je dobře leze) senem, dát jim misku s vodou a misku s masem  ( z konzervy pro psy, dobře jim chutnají mouční červi, které lze koupit ve zverimexu) a na zimu je umístit v garáži či kotelně, nebo na verandě. Na jaře (v květnu) je vypustíme na okraji lesa nebo jiném klidném místě. Pokud je ježek zablešený, je dobré ho odblešit a případně mu podat pastu na odčervení. Takovým způsobem lze ježkům pomoci nebo je opět možné odevzdat na stanici pro zraněné živočichy.

Netopýři   Kdy pomáhat?   Uvízne-li netopýr v nádobě, z níže se sám nedostane. Leze-li netopýr po zemi, zazimuje-li se v bytě, v domě na chodbě apod.  Je-li netopýr zraněný. Netopýr rychle vyhladový, je obtížné jej doma krmit, proto patří do rukou odborníkům, ještě v den nálezu.         Pozor! netopýr kouše a může přenášet vzteklinu (je dobré si vzít rukavice)

Jestliže si nejste jisti, zda nalezené zvíře potřebuje skutečně lidskou pomoc, můžete nás kontaktovat nebo některou ze stanic pro zraněné živočichy a poradit se s odborníky.

 

PRVNÍ POMOC: nalezené zvíře dáme nejlépe do krabice, kterou umístíme na klidné a teplé místo. Než zvíře předáme odborníkům ze stanice pro zraněná zvířata.

 

Rubriky

Zima a lesní zvěř

Příspěvků: 0

Jak žijí ježci?

Příspěvků: 1

Zimní přikrmování ptactva

Příspěvků: 2

Příspěvky

Naše zvířena

28. 10. 2018

 
Celý příspěvek