Jdi na obsah Jdi na menu

Řemeslo, aneb tvořivé české ručičky

Ručně vyráběná bižuterie nejen ze skla od českých sklářů a tzv. "českých kamenů". 

 

Na českou bižuterii se jen obtížně zapomíná. Její rozmanitost je v současné době udivující. Výroba se uskutečňuje jak v podnicích, které navazují na tradiční – ještě předsocialistické sklárny, mačkárny a brusírny, tak v malých dílnách, které vznikly v posledních deseti – patnácti letech. Malé firmičky a domácí výrobci s úžasnou fantazií kompletují bižuterii z mačkaných, broušených nebo ručně vinutých perlí. Stále trvá obliba české štrasové bižuterie, jejíž výroba je pro svoji technologickou nenáročnost možná ve zcela jednoduchých podmínkách. Základní funkci zde přebírají firmy – výrobci skleněných perlí (mačkaných a broušených), výrobci broušených šatonů a štrasových řetězů, které se používají jako základní komponenty pro výrobu bižuterie. Specializované firmy pak zajišťují kovodíly potřebné pro dokončování bižuterie – zapínání, náušnicové díly, základ pro vytvoření broží, spon aj.
Jizerské hory nejen krásné svoji přírodou, jsou obdivuhodné svoji pestrou historií, která je spojena s nezměrnou tvořivostí lidí, kteří zde žijí.
Tisíce forem, jakým se v Čechách získává sklo nenajdeme jinde na světě. Neexistuje jiné místo na zemi, kde by s takovou tvůrčí činností, zaujetím a fantazií bylo sklo využíváno pro bižuterní výrobu. Nenechme upadnout v zapomnění tradiční česká řemesla, jako je výroba skla a bižuterie z něj. Sklářství - fenomén své doby.

dscf3061.jpg

 
 

Příspěvky

Korálky pro radost

17. 7. 2014

 
Celý příspěvek